ШЛЯХИ ЗМЕНШЕННЯ ВАРТОСТІ ВИБОРЧИХ КАМПАНІЙ В УКРАЇНІ

19.07.2018

У вінницькому хабі для громадських організацій на Пушкіна пройшов круглий стіл "ШЛЯХИ ЗМЕНШЕННЯ ВАРТОСТІ ВИБОРЧИХ КАМПАНІЙ В УКРАЇНІ", організований #ІнтерньюсУкраїна за підтримки донорських організацій. Модератор

Євгеній Радченко – директор з розвитку ГО «Інтерньюз-Україна», запропонував обговорити дві теми - Вплив грошей на політику: чому українські вибори такі дорогі? та Як здешевити вартість виборів в Україні: конкретні механізми зменшення коштів на передвиборчі перегони. В тематичних дискусіях прийняли участь аналітики, громадські експерти та активісти, представники політичних сил та журналісти вінницьких ЗМІ.

Серед спікерів Владислав Телень – голова Вінницького осередку Комітету виборців України, Руслан Шторгін – експерт у виборчих питаннях, політтехнолог, Олена Покотило – голова правління ГО «Жіночий антикорупційний рух», Іван Педорук – заслужений журналіст України, заступник директора ТРК «Віта», Олена Данилова – координаторка «Centre.ua» у Вінницькій області, Ірина Жук – головний редактор газети «Місто», Катерина Поджаренко – голова Вінницької районної організації ПП «Об’єднання «Самопоміч», Ігор Голуб – директор радіокомпанції «Місто над Бугом» та деякі інші.

Володимир Кіпень – голова ГО Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу у виступі виокремив наступні ключові тези щодо особливостей та задач суспільства на найближчих виборчих кампаніях. Гроші - великі, олігархічні - продовжуватимуть "правити бал" на найближчих виборах. Основні суб’єкти виборчих перегонів – президент, парламент, партії, більшість кандидатів, ЗМІ, ЦВК, виборчі комісії - не збираються міняти правила на чесні і прозорі, відмовлятися від використання або споживання будь-якого фінансового ресурсу, в т.ч. брудних грошей. Ними через вал політичної реклами та PR збираються замилити очі виборцю, який не вірить вже ВСІМ політикам. Через розчарування та з відчаю немало виборців готові навіть шоуменів вибирати в президенти. Про це свідчать і загальноукраїнські дані соціології, і результати останнього дослідження ДІСДПА у Вінниці, де В.Зеленський зайняв другу позицію в рейтингу з 10% підтримуючих... Пересічного ж виборця до "гречки" привчили.

Проте боротьба за чесні вибори, за мінімізацію впливу олігархічних фінансів, за оновлення правових засад і новий Виборчий кодекс триває. Надія має бути: на просвітницькі кампанії, на громадянське суспільство, на наявність небайдужої меншості, яка невеликими кроками продавлює нові підходи і відповідальність за фальсифікації та маніпуляції на виборах.

За результатами дискусії сформульовано деякі рекомендації.