ПУБЛІЧНЕ ОБГОВОРЕННЯ У ВІННИЦІ ЗАКОНОПРОЕКТУ ПРО ВИБОРЧІ ПРАВА ВПО

12.07.2017

Законопроект 6240, який дасть змогу на місцевих виборах голосувати внутрішньо переміщеним особам, стосується не тільки переселенців з Донецької і Луганської областей. Він спрямований загалом на українців, які зареєстровані в одній громаді, а фактично проживають в іншій. Таких багато, дехто говорить про не менше 8 % виборців. Там вони живуть, працюють, сплачують за квартиру, там витрачають гроші у магазинах, сплачують за послуги, ходять у лікарні, дітей водять у дитсадочки і школи, з їх зарплатні вираховуються податки... А от проголосувати на місцевих виборах у цих громадах не можуть, бо мають іншу виборчу адресу.

Законопроект 6240 обговорювали у Вінницькому прес-клубі представники громадських організацій, влади, науковці, журналісти. Основними спікерами стали Денис Ковриженко з IFES – міжнародної фундації дослідження виборчих систем, Вікторія Золотухіна з Громадської мережі «Опора» та Володимир Кіпень, як представник громадського холдингу «Група впливу». Саме громадські структури, їх експерти підготували новий законопроект «Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян»
Публічне обговорення відбулося в рамках другого етапу всеукраїнської інформаційної кампанії з громадського адвокатування даного законопроекту.
Чому цей закон має бути ухвалений найближчим часом - аргументи від Володимира Кіпеня, уже вінничанина, політолога, доцента Донецького національного університету ім. Василя Стуса, голови Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу.
"Три роки, четвертий рік 4% громадян України не мають права голосу. Це тільки те, що стосується ВПО. Виходячи з цього проблема просто перезріла. І це є також один з моментів соціально політичних напружень. Тому що значна частина повносправних громадян України реальних своїх громадянських прав не має, і одне з ключових прав – це право голосу, право впливати на місцеву владу.
Попередні три спроби законопроектів не пройшли великою мірою через певну заполітизованіть підходів. Багато політичних сил хотіли на цій проблемі отримати свої дивіденди в своїх політичних іграх. Результат – нульовий.
Нинішня спроба – це спроба соціального і політичного компромісу.

Звичайно, застереження залишаються. І одне з ключових застережень, які нам доводиться часто чути – в тому, що закон може відкрити додаткову "скриньку Пандори" до чорних технологій під час виборчого процесу, до того, що називали "виборчим туризмом", до зловживань і таке інше.
Я цікавлюсь виборами уже два десятки років. Два десятки років вивчаю законопроекти, які під кожні вибори приймаються, вважайте, з нуля. З мантрами – що саме цей закон зніме проблеми зловживань і забезпечить чесність, прозорість і легітимність результату. Результат ви всі прекрасно знаєте.
Тому мені ці аргументи відносно того, що цей закон знову зірве ситуацію в гіршу сторону, виглядають, перепрошую, просто смішними. Отже справа все таки не в цьому.
Які реально три проблеми маємо.
Перша – дискримінація дуже значної частини виборців зі Сходу і Півдня України. Але не лише. Тому що, крім ВПО, є й інші групи внутрішніх мігрантів.
Друга проблема – пов’язана з тим, що для достатньо помітної частини суспільства ставляться дуже серйозні перепони їх інтеграції у місцеві громади. Чи є це в інтересах місцевої громади? Не думаю. Вірніше – переконаний в протилежному. І тут ми можемо говорити про наш досвід – нашого перебування у вінницькій громаді. Причому, не тільки тих 12 тисяч переселенців, які сьогодні є у Вінницькій області. Але і достатньо сильних інституційних утворень, одним з яких є ДонНУ ім.Василя Стуса. П’ять тисяч виборців. Донецький національний університет ім. Василя Стуса, який, (сподіваюсь це не буде вважатися за рекламу), за останніми рейтингами посів дуже достойне місце в Центральній Україні і перше у Вінницькій області і який немало дає вінницькій громаді.
І звідси третя проблема – можливості впливу переселенської спільноти на ті рішення, які їх безпосередньо стосуються, їх життя. Цього вони не мають.
Чому так довго затягується цей процес? Я думаю, одна із причин – це не надто велика зацікавленість в тому числі і на місцях. Мені видається, що є певні застереження і у місцевих еліт, що новий фактор, який включається у виборчий процес, може дещо сплутати якісь карти, щось там поміняти. Але ця проблема виходить далеко за межі окремих місцевих громад. Вона стала загальноукраїнською. І її потрібно вирішувати.
Цей законопроект компромісний і зважений. І він має бути ухвалений щонайшвидше."
Учасники обговорення підтримали законопроект та надали рекомендації комітету Верховної ради з питань правової політики та правосуддя прискорити розгляд проекту Закону 6240 та рекомендувати парламенту прийняти його у першому читанні.