Недоброчесна соціологія на службі антидержавних сил

27.06.2019

Володимир Кіпень,

Донецький Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу

Український інститут соціальних досліджень ім.О.Яременка та Центр Соціальний моніторинг провели соціологічне опитування з 13 по 19 червня 2019 року (smc.org.ua/news/ukrayina-sogodni-vyklyky-ta-perspektyvy-2). Серед звичних  проблем вибору політиків і партій вияснялись і «сприйняття можливих моделей вирішення конфлікту на Сході».

Як соціолог зі Сходу, з Донецька, і як громадянин не можу не прокоментувати подану для публічного вжитку цю «соціологічну» інформацію.

Звертаю увагу на два питання. В обох присутні помилки у формулюваннях, які можуть свідчити про або проблеми з професійністю, або проблеми з доброчесністю соціологів.

Пропонується питання з трьома варіантами вибору «Який варіант розв’язання проблеми непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей Ви підтримуєте?» і варіант (1) – «Надання цим територіям особливого статусу, який передбачає автономію в складі України». Фактично у даному варіанті присутні дві змістовні позиції – особливий статус для непідконтрольних територій та автономія у складі  України. Студент політолог вам скаже, що це різні адміністративно-політичні статуси і особливий статус для території зовсім не синонім автономії її в державі. Студент соціолог зверне увагу на помилку у формулюванні, запобігати якій вчать всі підручники з прикладної соціології -  вкладання двох різних сутностей в одне питання. В такому випадку питання матиме МАНІПУЛЯТИВНИЙ  характер.  І тут добавимо до політологічного та соціологічного аналізу питання ще один аспект -  політичний. Нагадаємо, що на визначенні особливого статусу територій т.зв. ЛНДР як автономій в тілі України в рамках Мінських угод наполягає одна сторона – Росія. І ніхто більше. Це щодо першого питання і «кому це вигідно».

Друге звучить так: «Чи підтримали б Ви рішення про надання автономії в складі України непідконтрольним територіям Донецької і Луганської областей для припинення бойових дій і мирного врегулювання конфлікту на Донбасі?». Знов про автономію в складі України т.зв. ЛНДР.

І майже сенсація - 49,5% опитаних впевнено чи невпевнено ніби-то підтримують автономію цих витворів «руського міра» в складі України. Не сенсація – а знову МАНІПУЛЯЦІЯ. В питанні закладена мотивація для респондента «підтримати» пропоноване рішення, що називається «підказка» відповіді. Адже перше – автономія для ЛНДР – подається як ніби-то вторинне, головне ж – це припинення війни і досягнення миру. Настроями, зболеного 5-ти річною війною і втратами, населення України маніпулюють недоброчесні соціологи. «Підказують» таким чином ніби-то вихід. Третина опитаних не клюнули на це - 30,7% не підтримали б таке рішення. Але потрібна цифра отримана і запускається в масову свідомість громадян країни.

Підхоплена українськими ЗМІ певного спрямування та російськими каналами, розганяється по інформаційному простору. Розганяється, нагадаю, МАНІПУЛЯТИВНА та НЕБЕЗПЕЧНА для української держави ІДЕЯ КРЕМЛЯ про включення створених і контрольованих Росією псевдоутворень в склад України. Це і є інформаційна війна проти України як складова гібридної агресії. Так готується капітуляція України. Соціологи, на жаль, виявились в даному випадку на стороні ворога.

Пам’ятаючи історію роботи певних соціологічних центрів ще з часів президентських виборів 2004 року і Помаранчевої революції на обслузі донецьких регіоналів та медведчуковських проектів, заключу  - етичний кодекс соціолога для них давно замінений тезою «гроші не пахнуть».