«НАМ ЗНОВУ ПОТРІБНІ ГРОМАДЯНСЬКЕ ЗАВЗЯТТЯ, ЧІТКІ ЦІЛІ Й МАКСИМАЛЬНА МОБІЛІЗАЦІЯ ЗДОРОВИХ СИЛ»

21.11.2018

В переддень 5-ї річниці Дня Гідності і свободи Володимир КIПЕНЬ, голова громадської організації «Iнститут соціальних досліджень і політичного аналізу», доцент кафедри політології та державного управління Донецького національного університету імені Василя Стуса дав інтерв’ю всеукраїнській газеті «День»:

— Питання про те, що є Майдан і чи він себе виправдовує, не можна ставити в одну площину. Тому що такий масовий громадянський протест став результатом тієї конкретної ситуації, коли значна частина суспільства не сприйняла намагання політичного режиму Януковича позбавити Україну європейського майбутнього. І Майдан став об’єктивним проявом громадянської свідомості українського суспільства. І це вже самоцінність. Оцінювати, як стали потім розгортатися події, слід окремо. Тому що потім перебіг ситуації для України був дуже неоднозначний і зав’язаний не лише на тих силах, які перебували в самій державі, — долучилися сили підтримки і сили спротиву, сили, орієнтовані на оновлення країни, і ті, що працювали на саботаж цього оновлення, — але вочевидь були ще й зовнішні сили, які позбавили Україну частини території, ба більше — розв’язали війну на сході країни.

Майдан показав, що в Україні є громадяни, яким не байдуже своє майбутнє і майбутнє своїх дітей. В Україні є сили, які можуть забезпечити позитивний розвиток країни, але водночас є інше суспільство, і попередні сподівання на якесь його швидке і радикальне оновлення були навіяні ейфорією від перемоги на Майдані. Вони були занадто оптимістичні. Легше повалити недостойний уряд, значно важче розвалити систему — олігархічну, бюрократичну і великою мірою не орієнтовану на серйозне внутрішнє оновлення. І саме в цьому другому завданні ми маємо сьогодні неоднозначний результат.

Та разом з тим, попри всі мінуси, складнощі й суперечності, ми рухаємось уперед. Маємо певні здобутки у плані внутрішніх реформ, зупинили агресора на Донбасі і дійсно знайшли Україну, яка вже не така, як до 2014 року. Але потрібно бути свідомими того, що ця дорога не легка і не коротка. І нам знову потрібні громадянське завзяття, чіткі цілі й максимальна мобілізація здорових сил, щоб розбудувати ту Україну, про яку мріяли і за яку боролися Герої Майдану. Чи зможемо ми це зробити, зважаючи на загострення внутрішніх і зовнішніх суперечностей, великі виклики як у глобальному сенсі, так і в сенсі внутрішньополітичного оновлення? Треба орієнтуватися на власні «здорові сили». Чи є вони? Так, звичайно, є! Інше питання, чи їх достатньо? Відповідь дасть історія і

наступні роки. Але потрібно бути свідомими того, що не зробивши серйозного оновлення політичної системи, не забезпечивши успішного проведення реформ, ми можемо втратити не лише майбутнє України, а й саму Україну, яку знайшли.

Матеріал публікації дивитись https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/vid-maydanu-do-maydanu