МОНІТОРИНГ: АКЦІЯ ВПО ТА ДУАЛІЗМ ВІННИЦЬКИХ ЗМІ

10.05.2018

Акція ВПО під Вінницькою міською радою 3 травня 2018 р досить несподівано викликала помітний суспільний резонанс. Подію висвітлили 16 ЗМІ – 6 загальноукраїнських та 10 вінницьких. Зроблений моніторинг висвітлення даної акції виявив низку цікавих та навіть тривожних аспектів. (Детально див. тут https://docs.google.com/viewerng/viewer?url=http://isdpa.org.ua/site...) Це стосується розуміння проблем ВПО у приймаючій громаді, відповідальності ЗМІ у впливі на громадську думку, недопущення суспільної конфронтації і провокування та навіть натравлювання на вразливі групи «інших».

Загальна картина медійного поля щодо даної події дуже виразна. Якщо загальноукраїнські видання подали мітинг переселенської спільноти за право на житло у нейтрально-позитивному ключі, то вінницькі медіа різко розділилися у позиціях.

З 10-ти п’ять вибрали об’єктивістсько-нейтральний тон, досить збалансовано подавши подію і позицію організаторів – ГО переселенців «Спільна справа». Підкреслювались мирний характер акції, гострота проблеми житла для більшості з 12-ти тисячної спільноти ВПО Вінниччини, їх реальну інтегрованість в життя вінницької громади та заклики знайти розв’язання, враховуючи реальні напрацювання активістів.

Друга половина вінницьких видань подала подію в негативному контексті, звинувачуючи ВПО в неприйнятному нібито для вінницької громади бажанні отримати якісь незаслужені преференції, в невдячності щодо приймаючої громади тощо. Це викликало бурхливу реакцію соцмереж і показало наявність дуже суперечливого ставлення до внутрішніх переселенців у вінницькій громаді. Доказом цього може слугувати аномально висока (у порівнянні з іншими постами) кількість реакцій та негативно забарвлених коментарів щодо акції та загалом ВПО (102 з 246 або 41%) під постом у найчисельнішому за кількістю читачів вінницькому онлайн-виданні «Veжа».

Таким чином, як показав моніторинг, акція ВПО у Вінниці, що мала сприяти діалогу між 12-тисячною громадою ВПО з Донбасу та Криму і міською владою щодо болючого для ВПО питання житла, збалансованого та об’єктивного висвітлення у половини вінницьких ЗМІ не отримала. Більш професійно та незаангажовано подавали інформацію загальноукраїнські видання. Частина матеріалів ЗМІ спрацювала на конфронтацію і розпалювання дискримінаційного ставлення до ВПО.