Круглий стіл в ДонНУ ім.В.Стуса «Донецьк (не) боровся»

13.03.2018

У четверту річницю Донецького майдану і масового проукраїнського мітингу в Донецьку 13 березня 2014 р у ДонНУ імені Василя Стуса провели круглий стіл «Донецьк (не) боровся» та спробували відповісти на болючі питання: чи все було зроблено тоді? Чи достатнім був спротив і опір Українського Донецька «руському міру»... Як університет переживав і реагував на ці події?

Ректор університету Роман Гринюк (Роман Гринюк ) поділився спогадами про його особистий шлях з уже окупованого Донецька до Вінниці. Спікери круглого столу - Станіслав Федорчук, політолог, публіцист, Голова правління ГО «Українська народна рада Донеччини та Луганщини», Олександр Шуліка та Олександр Соболь, ветерани АТО, учасники руху опору у Донецьку - розповіли про донецький Євромайдан, самооборону і рух патріотичних сил Донбасу, саботаж правоохоронних органів. Підкреслювали, що мирний спротив українського Донецька навіть при значно більшій кількості учасників Майдану і мітингарів з прапорами і плакатами не мав шансів вистояти перед організованими озброєними місцевими сепаратистами і масово завезеними з Росії бойовиками, при зраді більшості чиновників та силовиків.

Володимир Кіпень (Володимир Кіпень), голова ІСДПА зауважив безумовно провідну роль саме громадянського сектору в організації цього спротиву в Донецьку. Громадські активісти склали ядро і Євромайдану, і організованого весною 2014 року координаційного центру Комітету патріотичних сил Донеччини (КПСД). Поділився думками щодо причин поразки українських сил, уроків з досвіду боротьби з гібридною агресією та ролі такого фактора, як відстороненість від конфлікту, небажання включатися в боротьбу за єдину Україну переважної більшості обивателів, в тому числі і в університетах.   

Завідувач кафедри журналістики Олена Тараненко (Олена Тараненко) зупинилася на аспекті інформаційного висвітлення подій донецького майдану та визнала, що на жаль ми програли інформаційну війну, бо не мали змоги «грати в неї» із-за тотального контролю інформаційного простору з боку регіоналівської влади і російської пропаганди.

Та попри всі труднощі громадянський спротив у Донецьку був і саме він врятував честь українського Донбасу і дозволив зрозуміти як поборювати ворога, що невдовзі спрацювало в Маріуполі. Уроки цієї боротьби не мають бути забуті, герої вшановані, винні покарані.