Флешмоб на підтримку політичних прав переселенців у Вінниці

13.03.2017

Інститут долучився до організації та проведення першого в Україні флешмобу "Право обирати - право кожного", що спрямований на підтримку політичних прав внутрішньо переміщених осіб, а саме отримання права участі у місцевих виборах у ролі виборців. Акція проходила в рамках проекту "Підвищення рівня підготовки до виборів та політичної участі в Україні", який здійснюється IFES за підтримки British Embassy. Сутність дійства полягала в тому, що молоді активісти в білих футболках з написом “Я маю вплив” вибудувались в колону перед імпровізованою “виборчою дільницею”. На спині кожного учасника флешмобу був ще один напис – з назвами різних областей України. В активістів, що “представляли” Крим, Луганську або Донецьку області скотчем заклеєні роти як символ відсутності в таких людей права голосу.

Учасники флешмобу під музику по черзі підходили до виборчої урни: дехто мав змогу вільно проголосувати і вкинути туди бюлетень, іншим – “донеччанам”, “луганчанам” та “кримчанам” – не дозволяв це зробити чоловік з червоним знаком “STOP”.

По закінченню голосування “виборці”, що не змогли реалізувати свої виборчі слова, стали у півколо і співали легендарну пісню “Скрябіна” – “Нас кинули”

В Україні зараз 1,7 мільйони переселенців з Криму та Донбасу. Всі ці люди позбавлені права голосу на місцевих виборах. Питання повернення їм цього права підіймається з 2015 року, але всі спроби ухвалити відповідний законопроект натикаються на політичну спекуляцію. Саме тому громадські організації проводять подібні акції - коментар Голови Інституту Володимира Кіпеня.

“Зараз є закиди, ніби переселенці, що переїхали в інші міста, не орієнтуються в суспільно-політичних процесах тієї чи іншої громади та їм ніби “не обов’язково” брати участь у місцевих виборах. Однак згідно останніх результатів соцопитувань, переважна більшість переселенців – близько 70% – вже інтегрувалися в нові громади, і соціально і економічно. Вони вже знайшли тут нову роботу, житло, їхні діти пішли у місцеві школи і садочки. Вони не планують повертатися на своє попереднє місце проживання навіть якщо там завершаться бойові дії або окупаційний режим”, - коментар експерта Інституту Пилипа Лавриновського.

Флешмоб було організовано:

ГО "Об'єднання переселенців"Спільна справа".

ГО "Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу"

ГО "Громадський холдинг "Група Впливу".