«ЗАХІДНА КУЛЬТУРА ВИБОРЦЯ ПЕРЕДБАЧАЄ ОБГОВОРЕННЯ ВИБОРЧИХ ПРОГРАМ. У НАС ЦІЄЇ КУЛЬТУРИ ПОКИ ЩО НЕМАЄ»

14.03.2019

Володимир КIПЕНЬ, політолог, голова Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу, доцент Донецького національного університету імені Василя Стуса про передвиборчі програми кандидатів у президенти:

— Ставлення до виборчих програм і самих кандидатів, і виборців досить неоднозначне. За соціологією, лише п’ять-десять відсотків українських виборців знайомляться з програмами кандидатів у президенти. Тому й кандидати великою мірою перетворюють їх на документи формального типу, суто для реєстрації. Меншою мірою, як перелік кроків, які вони виконуватимуть у ролі президента. Мабуть, тому надзвичайно багато програм (а я ознайомився з великою їх кількістю) низької якості й формальні — не відповідають класичним вимогам до програми керівника держави у розвинутих країнах. Хоча є і досить сильні програми у кількох кандидатів.

Існує низка критеріїв, які мають бути враховані при характеристиці кандидатів та їхніх програм. До речі, ці критерії напрацьовані в політичній практиці розвинутих демократичних країн. І зараз їх намагається запровадити «Виборча Рада UA» — неполітична громадська платформа експертів в Україні. До неї входить понад 30 експертів. Ми займаємось саме аналізом програм кандидатів і ставимо претендентам на президентську посаду публічні питання про зміст їхніх пропозицій щодо розвитку країни. До речі, найближчим часом на Громадському телебаченні громадські експерти з Виборчої Ради UA візьмуть участь у відкритих дебатах кандидатів у президенти.

Так-от, головні критерії, які бажано враховувати, оцінюючи програму, це, зрозуміло, комплексність підходів, яка зорієнтована на ті повноваження, які має посада президента згідно з Конституцією України. Уже виходячи з цього, левова частка програм кандидатів не відповідає цьому критерію, адже вони пропонують вирішувати ті питання, повноваження щодо яких президент, у принципі, не має (ціна на газ, комунальні послуги тощо).

Наступним важливим критерієм для оцінки програм є їхня реалістичність, яка передбачає не просто формулювання гасел типу: «Зроблю Україну найщасливішою на земній кулі», а передбачає наявність тих конкретних кроків, які дадуть можливість здійснити ці пропозиції. Більше того, важливі не лише кроки, а ще й певні часові межі, коли це планується зробити. Ще один момент пов’язаний з відсутністю популізму в програмах. Популізм, який пропонує для вирішення складних питань прості рецепти, який обіцяє зробити все і негайно, який зваблює нереалістичними обіцянками, що збуджують і розділяють суспільство, але нездійсненні в реальності, — це надзвичайно поширене явище, яке закладене у більшу кількість програм кандидатів. І це лише низка позицій, які важливі для характеристик програм. Я свідомо опустив зараз ідеологічну спрямованість чи базові цінності, які закладені в програму. Чому? Тому, що це вже персональний вибір кожного кандидата і будь-кого з виборців, які мають право визначати на виборчих дільницях, що їм ближче — євроатлантична орієнтація чи євразійська, наприклад.

Більшість наших кандидатів за своєю геополітичною орієнтованістю мають цілком чіткі положення про підтримку прозахідного курсу України. Але є конкретна кількість тих, хто орієнтується на проросійських виборців і пропонує інший варіант — орієнтує на відновлення «добросусідських» відносин з Росією, на відновлення економічних зв’язків, людських контактів, бо ми ж нібито «братні народи». Тут же пропонують свої варіанти замирення з Росією як спосіб припинення війни. І вибори покажуть, скільки таких «наївних» виборців у нас ще залишається після років війни на сході. Коли ж вести мову про питання НАТО, то воно звучить у значній кількості програм. Але найбільш чітко — у програмах державницьки орієнтованих ТОП-політиків, які займають найвищі місця у соціологічних рейтингах, яких знають люди. Хоча і в цій групі кандидатів є прикрі винятки.

Земельне питання ставлять у своїх програмах здебільшого проєвропейськи орієнтовані політики, які і роблять акценти на розвиток агропромислового комплексу, стоять на ринкових позиціях у земельних питаннях. Вони виходять з необхідності припинити мораторій на продаж землі і зробити землю товаром. Це, передбачається, дасть можливість для залучення інвестицій у розвиток агропромислового сектору України. Але натомість чимала кількість програм кандидатів заряджені різними аспектами популізму,  стоять на позиціях продовження мораторію на продаж землі, тобто виступають за просоціалістичне розуміння селянського земельного питання.

Резюмуючи. Більшість ТОП-політиків серед низки найважливіших питань визначають ключовими питання безпеки і відновлення цілісності країни, питання геополітичного орієнтування держави і стосунків з нашими союзниками та побудови більш справедливого суспільства.

Звичайно, ми як виборці не ідеальні. І читати та ще й аналізувати велику кількість програм пересічний громадянин не буде. Але подивитись хоча б кілька програм симпатичних йому кандидатів дуже бажано. Голосувати треба не тільки серцем та емоціями, а більше головою, по-розумному. Адже ми як народ вже не раз помилялися у виборі і на виборах. Треба дорослішати і засвоювати уроки з помилок. Потрібно орієнтуватись не тільки на персону, а обов’язково і на змістовне наповнення того порядку денного і тих підходів, які планує реалізувати ця особа на найвищій державній посаді. Це дуже важливо.

Західна культура виборця передбачає серйозне обговорення виборчих програм кандидатів. У нас цієї культури поки що немає. Виборець орієнтуються на імідж кандидата, радше на образ, який сформований у ЗМІ рекламою і нерідко має мало спільного з реальним кандидатом. В ідеалі, перш ніж віддати свій голос тому чи іншому кандидату, варто було б ознайомитися з базовими баченнями вирішення головних проблем країни, які входять у його компетенцію як глави держави.

Інтервю всеукраїнській газеті «День» від 14 березня 2019 р.

«Переважає форма, а не зміст»

Експерти «Дня» оцінюють передвиборчі програми кандидатів у президенти

https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/perevazhaye-forma-ne-zmist?fbclid=%20IwAR1ucZhLPjWdcj3qWg38_Adl_0okoaPCAaBNGRYplNkP2cfPyWYKpoifjTQ