ЯК СКОРИСТАЮТЬСЯ ВПО ТА ТРУДОВІ МІГРАНТИ ПРАВОМ УЧАСТІ У МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ

03.09.2020

3 вересня Голова Інституту Володимир Кіпень взяв участь у прес-конференції «Місія можлива: проголосуй на місцевих виборах там, де живеш. Лишилося 7 днів», організованій Вінницьким прес-клубом та Громадським холдингом «Група впливу».

Під час виступу Володимиром Кіпенем було наголошено на трьох важливих меседжах:

  1. Уперше голосувати на місцевих виборах можна без прописки. Нові, революційні зміни у виборчому законодавстві допоможуть реалізувати конституційне право як мінімум п’ятьом з половиною мільйонам громадян. Майже півтора мільйона з них – внутрішньо переміщені особи, які відтепер мають змогу голосувати за місцем свого фактичного проживання. Уперше вони братимуть участь в формуванні органів місцевого самоврядування в своїх нових громадах.
  2. За 2 місяця виборчу адресу змінили понад 15 тисяч виборців. За даними Державного реєстру виборців, станом на 31 серпня, за два місяця з моменту, коли вперше в історії почала діяти процедура зміни виборчої адреси, нею скористались 15572 виборців, з яких 8687 осіб подали заяви онлайн, а ще 6885 осіб відвідали відділи ДРВ. Це дуже мало. До закінчення можливості зміни виборчої адреси залишилось всього 7 днів – до 10 вересня. Потрібно більш інтенсивне інформування людей та мобілізаційна кампанія.
  3. Покарання за порушення. Слід розвіяти деякі міфи навколо цієї теми, зокрема про можливості зловживання на виборах. Спрощена процедура визначення виборчої адреси не позбавляє, а посилює відповідальність за зловживання цим правом. Разом зі змінами до Закону про Державний реєстр виборців були внесені зміни до Кримінального Кодексу України. Це нововведені Стаття 160 –  зміна виборчої адреси в громаду, де людина по факту не проживає, на користь якогось кандидата, може розцінюватися як підкуп виборців (штраф або позбавлення волі до 2 років за підкуп) і  Стаття 158 – надання неправдивої інформації в ДРВ (позбавлення волі від 2 до 4; дія організованої групи – від 7 до 10 років). Отже, це питання про співпрацю працівників Державного реєстру виборців з правоохоронними органами.

Голова Інституту зауважив, що виборчий кодекс передбачив можливість участі переселенців, осіб, які проживають не за місцем реєстрації або такої реєстрації не мають взагалі, у місцевих виборах. І це однозначно перемога, оскільки є можливістю не тільки голосувати, але й впливати на владу. Проте говорити про повну участь в ухваленні ними рішень (зокрема на місцевому рівні), ще рано.