Переселенці та трудові мігранти зможуть голосувати на місцевих виборах

23.12.2019

Виборчий кодекс, за який 19 грудня проголосували 330 народних депутатів, включає прогресивні норми щодо виборчих прав ВПО та мобільних всередині країни громадян. 

Більше чотирьох років внутрішньо переміщені особи відстоювали своє право брати участь у місцевих виборах за новим місцем проживання. Багаторічна боротьба за виборчі права мобільних всередині країни громадян завершилась перемогою. Про це заявила Тетяна Дурнєва, виконавча директорка Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”. Членом холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ» був також ДІСДПА, Інститут активно лобіював зміни в законодавстві для відновлення права голосу переселенців.

Прикінцеві та перехідні положення Виборчого кодексу вносять зміни до Закону України “Про Державний реєстр виборців”, зокрема в частині визначення виборчої адреси, яка може тепер не співпадати з адресою зареєстрованого місця проживання.  Стаття 8 Закону “Про Державний реєстр виборців” доповнена новою частиною, згідно якої за мотивованим зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, аніж визначену відповідно до зареєстрованого місця проживання. Для зміни виборчої адреси виборцю потрібно буде надати один з документів, що підтверджує фактичне проживання: довідку про взяття на облік ВПО, договір оренди житла, свідоцтво про ведення підприємницької діяльності або про право власності на житло, документ, що засвідчує перебування виборця у шлюбі, родинних відносинах або догляд за особою, місце проживання якої зареєстроване відповідно до Закону України «Про  свободу пересування та вільний  вибір місця проживання».

“Ці прогресивні зміни дозволять виборцям, які проживають не за місцем реєстрації, належним чином мати доступ до реалізації виборчих прав на всіх типах виборів, як загальнодержавних, так і місцевих”, - коментує Тетяна Дурнєва, виконавча директорка Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”. Приємно, що нарешті ми отримали такі довгоочікувані позитивні результати. Всі ці роки мені було дивно, чому за конституційне право потрібно так довго та важко боротися. Але дійсно, мрії збуваються тоді, коли до них системно прямують, об’єднуючи зусилля. Я вдячна всім, хто підтримував нас, хто вірив і не дав опустити руки. Без регіональних, національних та міжнародних партнерів цієї перемоги не було б, адже до захисту виборчих прав долучились всі - від самих переселенців, розселених по всій Україні до Ради Європи та ООН”, - додала Тетяна Дурнєва.

За даними Мінсоцполітики в Україні офіційно зареєстровано 1,4 млн внутрішньо переміщених осіб, а за даними дослідження Центру прав людини ZMINA, ще 3,3 млн громадян у віці старше 18 років проживають не за місцем реєстрації. Всі ці люди не могли голосувати на місцевих виборах за місцем їхнього фактичного проживання.

Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) координував багаторічну загальнонаціональну кампанію «Кожен голос впливає», організувавши самих переселенців для захисту їхніх прав, залучивши до боротьби правозахисні громадські організації, органи місцевого самоврядування, які неодноразово приймали рішення місцевих рад про необхідність надання переселенцям право обирати за місцем проживання та міжнародні організації, які системно через резолюції та рекомендації мотивували Україну захистити виборчі права ВПО.