ДІСДПА ПІДТРИМАВ ЗАЯВУ IFES

30.06.2020

Інститут підтримав заяву-звернення Міжнародної фундації виборчих систем IFES до центральних органів влади в Україні щодо занепокоєння відносно можливого пілотного проекту Інтернет-голосування під час виборів до органів місцевого самоврядування в жовтні 2020 р.

 

Міжнародна фундація виборчих систем (IFES), [імена інших підписантів НГО}, заявляють про своє занепокоєння щодо можливого пілотного проекту Інтернет-голосування під час виборів до органів місцевого самоврядування.

Ми вважаємо, що наразі зарано проводити подібне тестування, оскільки пілотування цієї технології без достатньої підготовки може завдати шкоди цілісності та успішності виборчого процесу. Ми вважаємо, що Міністерству цифрової трансформації не варто продовжувати експеримент до проведення повного циклу консультацій з зацікавленими сторонами, а саме: громадянським суспільством, керівниками виборчих процесів та міжнародними експертами, на відповідальному шляху до цифровізації виборів в Україні.

Також закликаємо Уряд України забезпечити провідну роль  ЦВК у процесі обговорення перспектив впровадження новітніх технологій у виборчому процесі. Доцільно забезпечити вчасне і комплексне інформування парламенту про усі плани у сфері цифровізації виборів.

Відповідно до проведеного масштабного дослідження щодо України та міжнародного досвіду Інтернет-голосування, ми вважаємо, що це пілотування є передчасним з наступних причин:

1. Україна не має необхідної технологічної інфраструктури для проведення ефективного пілотного Інтернет-голосування;

2. Існує високий ризик технічних збоїв та кібератак, особливо в контексті триваючого військового конфлікту, недавніх витоків особистої інформації громадян з державних реєстрів та досвіду складних кібератак в Україні;

3. Для успішного впровадження Інтернет-голосування потрібна система електронного уряду, яка вже завоювала довіру громадськості, а також повне технологічне покриття та відповідна інфраструктура по всій країні. Україна ще не має цієї довіри, а також не має достатньо оцифрованої системи ідентифікації;

4. Існує значна недовіра до Інтернет-голосування з боку виборців та політиків. Ця недовіра може завадити громадянам визнати результати інтернет голосування, особливо якщо ті, хто програв вибори, звинувачуватимуть систему у фальсифікації чи маніпуляціях;

5. Якщо існують відмінності у результатах виборів для тих, хто користується онлайн-системою, порівняно з тими, хто голосує на виборчих дільницях, проведення цього пілоту паралельно з голосуванням на місцевих виборах може спричинити суперечки щодо результатів виборів. Найкраща практика показує, що пілотування проводиться спочатку за межами виборчого періоду, щоб не створювати плутанину. Перше випробування не повинно проводитися під час реальних місцевих виборів;

6. Якщо пілотування не вдасться, це матиме негативні наслідки для всіх технологічних ініціатив в галузі електронної демократії в Україні, до яких громадяни можуть втратити довіру.

Ми вважаємо, що наразі ризики впровадження таких технологій є значно більшими за можливі переваги. Довіра громадськості до законності та прозорості виборчого процесу є пріоритетом. 

На нашу думку, будь-який експеримент повинен мати чітку мету, вирішувати конкретну проблему, яка дійсно турбує суспільство, та шкалу оцінювання результативності його проведення.

Ми хочемо, щоб Україна могла підтримувати високий рівень своїх виборчих процесів відповідно до міжнародних та європейських стандартів. Враховуючи критичне значення вищезазначеного, ми звертаємось до Міністерства цифрової трансформації України з проханням відкласти оголошене пілотування та провести додаткові публічні, прозорі та всеохоплюючі консультації між усіма зацікавленими сторонами виборчого процесу, перш ніж продовжувати працювати над впровадженням Інтернет-голосування в Україні.

 

Текст заяви Міжнародної фундації виборчих систем IFES  і перелік підписантів доступні за посиланням: 11L6EBT7uO0qSsnWGHFUHxYVbZBRLQ8iB